Android 13'ün ismi ortaya çıktı

Android 13’ün ismi ortaya çıktı

Google’ın Android 12 sürümü henüz tamamlanmış final yapısına ulaşmamış olsa da – şirket kısa süre önce Android 12 Beta 3’ü piyasaya sürdü – bir sonraki büyük Android yenilemesi veya Android 13 ile ilgili sızıntılar şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) Gerrit’te yakın zamanda yapılan bir gönderime (@_cdesai tarafından tespit edildi) göre, yaklaşan Android sürümüne “Tiramisu” kod adı verilebilir veya en azından geliştiriciler yaklaşan işletim sistemini dahili olarak bu şekilde adlandırabilir.

Bu gönderide aşağıdaki bilgilendirme yazıyor:

PLATFORM_VERSION_CODENAME, T’den Tiramisu’ya güncelleniyor.

Merak edenler için Tiramisu, kahvenin lezzetini taşıdığı söylenen bir İtalyan tatlısı ve Google’ın Android versiyonlarına çeşitli tatlı türlerine göre isim verme uygulamasına oldukça uygun. Şimdiye kadar farklı işletim sistemi sürümlerine verilen isimler ise şu şekildeydi:

Android sürümü ve Kod adları

Android 1.5         Cupcake Android 1.6         Donut Android 2.0         Eclair Android 2.2         Froyo Android 2.3         Gingerbread Android 3.0         Honeycomb Android 4.0         Ice Cream Sandwich Android 4.1         Jelly Bean Android 4.4         KitKat Android 5.0         Lollipop Android 6.0         Marshmallow Android 7.0         Nougat Android 8.0         Oreo Android 9            Pie Android 10          Quince Tart Android 11          Red Velvet Cake Android 12          Snow Cone Android 13          Tiramisu (?)

İlginç bir şekilde, Google daha önce Android sürümlerinde tatlı adlarına sık sık atıfta bulunurken, bu uygulama son zamanlarda ortadan kalkmış gibi görünüyor ve işletim sistemi şimdi genellikle sürüm numarasıyla anılıyor. Tatlı ismi ise, kod isim olarak kalıyor…

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir