Beyin yiyen bakteri öldürdü

Beyin yiyen bakteri öldürdü

ABD’de iki çocuk, tatlı suda yaşayan ve beyin hücrelerini yok etme kapasitesine sahip olan Naegleria fowleri adlı tek hücreli bir organizmanın saldırısına uğradıktan sonra, hayatın kaybetti. Çocukların  yüzerken burunlarından geçen kirli suda bulunan ölümcül amipin beyinlerine ulaşıp ölümlerine neden olduğu düşünülüyor.

Kuzey Kaliforniya’daki Tehama İlçesinden yedi yaşındaki David Pruitt, 30 Temmuz’da hastaneye kaldırıldı ve yaşam desteğine bağlanmasına rağmen 7 Ağustos’ta trajik bir şekilde öldü. 10 gün sonra ise Kuzey Carolina’da bir çocuk aynı nedenden dolayı hayatını kaybetti.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi CDC‘den yapılan açıklamaya göre, ölümcül hastalıklarının nedeni, N. Fowleri. Halk arasında “beyin yiyen amip” olarak adlandırılan bu ölümcül mikroorganizma şekil değiştirebiliyor ve bir veya birden fazla kırbaç benzeri uzantıya sahip. Genelde tatlı sularda yaşıyor ancak 46 dereceye kadar sıcaklığa da dayanabiliyor. Yutulduğunda zararsız olmasına rağmen eğer burundan girerse, beyne kadar ilerleyebiliyor ve burada primer amipli meningoensefalit (PAM) adı verilen, ölümcül bir enfeksiyona neden oluyor.  

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir