Facebook'tan Instagram tepkisi

Facebook’tan Instagram tepkisi

Instagram’ın algoritmalarının nasıl çalıştığını inceleyen bir grup araştırmacıdan oluşan AlgorithmWatch grubu, Facebook’un kendilerine karşı yasal işlem başlatmayı planladığı endişeleri üzerine çalışmalarını durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı. İddiaya göre Facebook, firmayı Instagram’ın hizmet şartlarını ihlal etmekle suçladığını ve projedeki bu sorun “çözülmezse” resmi yollara başvuracağını bildirdi. 

AlgorithmWatch’ın araştırması, 1.500’den fazla kişinin indirdiği bir tarayıcı eklentisini kullanıyor. Araç, topladığı bilgilerle araştırmacıların Instagram’ın belirli fotoğraf ve videolara diğerlerine göre nasıl öncelik verdiği hakkında bazı çıkarımlar yapmasına izin veriyor.

Ekibin bulguları, platformun ten görülen fotoğraflara öncelik verdiği yönündeydi. AlgorithmWatch bulgularını açıklamadan önce Facebook ile iletişim kurmak istedi, ancak Facebook herhangi bir yanıt vermedi. Ancak 2020 Mayıs ayında araştırmacılara “çalışmalarının birçok yönden hatalı” olduğunu söyledi.

Her ne kadar Facebook’un iddialarını yersiz bulmuş olsalar da, araştırmacılar kanuni bir yaptırım ile karşılaşma tehlikesinden uzak durmak için projeyi durdurmaya karar verdi. Yaptıkları açıklamada “Facebook gibi trilyon dolarlık bir şirketle mahkemelik olmak AlgorithmWatch gibi küçük bir şirketin alamayacağı bir risk” dediler. Facebook ise, bu konudaki soruları yanıtlarken herhangi bir tehdidin söz konusu olmadığını söyledi.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir