Galaxy Z Fold3'e işkence testi

Galaxy Z Fold3’e işkence testi

Samsung’un kısa bir süre önce tanıttığı yeni katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Z Fold3’ü tanıtıldığı gibi incelemiştik hatırlarsanız. Şirketin çok şeyler beklediği katlanabilir akıllı telefon ailesinin bu yeni modelinin dayanıklılığı da selef modele göre artırılmış durumda. Yeni Galaxy Z Fold3, yüzde 80 daha güçlü bir gövde, daha parlak ve daha güçlü bir ekran ve suya karşı dayanıklılık için IPX8 sertifikasıyla bir önceki modele göre büyük iddialara sahip. Peki, Galaxy Z Fold3 gerçekte ne kadar dayanıklı?

Akıllı telefonlara işkence testi yapmasıyla ünlü JerryRigEverything, Galaxy Z Fold3’ü atlamamış. YouTube kanalında yayınladığı 12 dakikalık videoda Galaxy Z Fold3’e tüm işkenceleri uygulayan JerryRigEverything, özellikle Gorilla Glass DX ile kaplanan yeni kamera lenslerini şaşırtıcı derecede çizilmeye dayanıklı bulmuş.

Is the Galaxy Fold 3 really 80% Stronger?! - Durability Test!Is the Galaxy Fold 3 really 80% Stronger?! – Durability Test!Its time to Durability Test Samsungs newest folding phone, the Galaxy Fold 3. Grab a teardown skin for your phone HERE: Samsung has been making folding phones for a few years now, Along with a few Galaxy Flips. This time around though, they say their inner flexible screen is 80% stronger than last time around. Shall we put that to the test? There is only one way to find out how strong that middle flexible screen is, and thats with a JerryRigEverything durability test. Grab an fast charging Anker charger here: Anker is named as the Official Charging Partner of JerryRigEverything: Get my razor knife here! *Follow me for updates!* Instagram: Facebook: Twitter: LARGE tool kit: Travel Tool Kit: Mega Tool Kit: Plastic Pry tools: Metal phone opening tool: Replacement phone parts: The camera I used to film this video: The Lens I used for this video: Wide angle lens: And this Metabones adapter: This is the drone I use: TO SEND ME STUFF: See my P.O. Box on my ‘About page’: JerryRigEverything assumes no liability for property damage or injury incurred as a result of any of the information contained in this video. JerryRigEverything recommends safe practices when working with power tools, automotive lifts, lifting tools, jack stands, electrical equipment, blunt instruments, chemicals, lubricants, expensive electronics, or any other tools or equipment seen or implied in this video. Due to factors beyond the control of JerryRigEverything, no information contained in this video shall create any express or implied warranty or guarantee of any particular result. Any injury, damage or loss that may result from improper use of these tools, equipment, or the information contained in this video is the sole responsibility of the user and not JerryRigEverything. Only attempt your own repairs if you can accept personal responsibility for the results, whether they are good or bad.

Ekranın geçen yıla göre daha güçlü olduğunu da görünürken, yine de bu ekran zarar görmez değil. Fakat S Pen Fold Edition‘ı kullanarak telefonun ekranına bastırmak herhangi bir zarar vermiyor. Bu da ekranın, kalem ile kullanımı için önemli bir not.

Galaxy Z Fold3’ün alüminyum gövdesi de oldukça sağlam dururken, elbette bir kesici alet ile ona zarar verebiliyorsunuz. Nasıl olduğunu hemen yukarıdaki Galaxy Z Fold3 işkence testinde görebilirsiniz.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir