Good Father IOS 14 MEKANDA !

Yeni sürümle Widget penceresi de çok daha modern hale geliyor. Çok sevindirici şekilde Widget’ları ana ekrana ekleme desteği getiren ve bu konuda kullanıcıları çok memnun edecek gibi görünen yeni sürüm, aynı zamanda videolar özelinde resmi içinde resim desteğini de veriyor. Bu sayede kişiler video izlerken diğer uygulamaları kullanmaya devam edebiliyor.

iOS 14 ile elbette dijital asistan Siri de gelişiyor. Artık çok daha hızlı çalışan dijital asistan, uygulamaları açabiliyor ve bildirim şeklinde bilgiler karşınıza getirebiliyor. Eskiye oranla daha iyi sonuçlar sunduğu da aktarılan sürüm, genel olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Aralarında şimdilik Türkçe’nin olmadığı Translate isimli aşağıda görebileceğiniz tamamen yeni bir uygulama ile gelen yeni işletim sistemi iOS 14, bu sayede aynı dili konuşmayan kişilerin karşılıklı iletişimini çok daha kolay hale getiriyor.

Apple Maps uygulamasını da ciddi şekilde iyileştirdiklerini aktaran firma, yeni sürümde “öneriler” altyapısını da geliştiriyor. Burada birçok şirket ile çalıştıklarını aktaran Apple, artık kişilere yeni keşifler için çok daha iyi öneriler sunuyor. Apple Maps’in geçtiğimiz yıl duyurulan yeni altyapısı ve bu yıl daha da iyi halen çok detaylı harita görüntüleri halen birçok ülke ile birlikte Türkiye’yi kapsamıyor. Maps’e bisiklet sürücüleri ve elektrikli otomobil sahipleri için özel imkanlar sunan ekleyen Apple, bu konuda Google Maps‘e bir adım daha yaklaşmış gibi görünüyor.

iOS 14 üzerinden destekli otomobillerdeki Car Play altyapısına duvar kağıdı desteği ile yeni hızlı menü seçenekleri ekleyen Apple, burada daha önce müjdesi verilen büyük bir yeniliği paylaşıyor. Artık destekli araçlarda anahtarın yerini iPhone modelleri alıyor ve anahtar olmadan otomobiller kullanılabiliyor. Burada dijital anahtar sistemine ilk olarak 2021 BMW 5 modeli destek veriyor deniyor. Bu sistem sayesinde kişiler otomobillerinin dijital anahtarlarını mesaj atar gibi başkalarına da verebiliyor. Bu da gerçekten inanılmaz kullanışlı duruyor. Burada yeni nesil telefonlardaki U1 (Yakınlık belirleme konusunda çok hassas) çipten yararlanıyor.

Büyük uygulama indirmeden servisler anlık olarak kullanılabiliyor. Apple Pay desteğiyle gelen altyapı, NFC desteğine de sahip ve kendi QR kod benzeri App Clip kodları geliyor. App Clip uygulamalarının 10 MB altında olacağı aktarılıyor. Çünkü Apple “bu anlık kullanılabilen uygulamaların” hızlı açılmasını istiyor. Apple bu özelliği şu şekilde tanımlıyor: “Bir App Clip, uygulama deneyiminin ihtiyaç duyulan bir anda keşfedilmesini sağlamak için tasarlanmış küçük bir parçasını oluşturuyor. Belirli bir ürün veya işletmeyle ilişkilendirilen App Clips, scooter kiralamak, kahve siparişi vermek veya parkmetre ödemesi yapmak gibi belirli bir görevi tamamlamak için saniyeler içinde yükleniyor. Bu uygulamalara, Apple tasarımı yeni bir App Clip kodu1 veya NFC etiketi ve QR kodlarını taratarak ya da Mesajlar veya Safari’de paylaşarak normal uygulamalardan beklenen tüm güvenlik ve gizlilik özellikleriyle birlikte erişmek mümkün oluyor.

Kamera kullanıldığı zaman turuncu bir ışık ile bildirim veren sürüm hakkında Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi ise şunları söylüyor: “iOS 14, Ana Ekran’a yaptığımız en büyük güncellemeyle başlayarak iPhone deneyiminin en ikonik öğelerine yepyeni birer biçim kazandırıyor.” dedi. 

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir