Mars yolunda çekilen selfie

Mars yolunda çekilen selfie

Temmuz ayında fırlatılan ve 2021 Şubat ayında Mars’a ulaşması planlanan Tianwen-1 Mayıs ayında gezegen yüzeyine kontrollü bir iniş yapmayı deneyecek. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) ve Çin Ay Keşif Programı (CLEP) tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü’nde yayınlandı. Ekip, bir blog gönderisinde, uzay aracının Dünya’dan yaklaşık 24 milyon kilometre uzakta olduğunu ve “iyi durumda” olduğunu belirtti.  

Tianwen-1 bu görüntünün çekilebilmesi için uzaya küçük, geniş açılı bir kamera bıraktı. Kamera, uzay aracından ayrılırken her saniye bir görüntü aldı ve görüntüleri uzay aracına iletti, uzay aracı da Dünya’ya gönderdi. Sadece bu amaç için uzay aracına eklenmiş olan kamera birkaç kare daha çektikten sonra geride kaldı ve bir uzay çöpüne dönüştü.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir