PS5 DualSense'i de parçaladılar

PS5 DualSense’i de parçaladılar

Bir süredir çok konuşulan konuların başında yeni nesil konsol savaşları geliyor. Bir tarafta PlayStation 5, diğer yanda Microsoft Xbox Series X oyuncuları ve teknoloji gündemini meşgul ediyorlar. Önce tasarımları, sonra performansları, en son ise özellikle Türkiye için fiyatları derken, artık yeni konsolların çıkmasına çok az bir süre kaldı. Bu konsollardan PlayStation 5, yeni bir kontrolcü ile gelecek olmasıyla ekstra ilgi odağı. DualSense adı verilen yeni kontrolcü, DualShock’a göre farklar içeriyor. Peki, bunlar neler ve DualSense içinde neler var? Bunun cevabını parçalarına ayrılan bir DualSense’ten öğreniyoruz.

Hemen aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi DualSense kontrolüyü parçalarına ayrıan TronicsFix adındaki YouTuber, yeni kontrolcüde daha büyük bir batarya ile karşılaşmış. DualSense’te 1560 mAh kapasitesinde batarya yer alıyor. DualShock 4’te ise 1000 mAh kapasitesindeydi.

PS5 DualSense Controller Teardown - A Reparability PerspectivePS5 DualSense Controller Teardown – A Reparability PerspectiveI tear down a PS5 DualSense controller. I take a close look at the Adaptive Triggers as well as the haptic system. I also compare it to the Dualshock 4. Become a Patreon supporter here (thank you so much!): How to Fix Analog Stick Drift: >Tools & Parts I Use (paid link): >TronicsFix Game Console Repair Forum: ?? Like the Music? I use Epidemic Sound (paid link): SUBSCRIBE: ———————————————————————————————————– Instagram Facebook Twitter Website ———————————————————————————————————– Tools I Use: -Protech Toolkit: Amazon (paid link) -Torx Security T8: Amazon (paid link) -PH00 Phillips: Amazon (paid link) -Tweezer Set: Amazon (paid link) -Electric Screwdriver: Amazon (paid link) -Thermal Paste: Amazon (paid link) -Canned Air: Amazon (paid link) Equipment Used: -Hakko Hot Air Station: Amazon (paid link) -Nozzle for hot air station: Amazon (paid link) -Hakko Soldering Station: Amazon (paid link) -Hakko Air Filter: Amazon (paid link) -Microscope: Amazon (paid link) -Kester Solder: Amazon (paid link) ›Business Inquiries Email: TronicsFix assumes no liability for property damage or injury incurred as a result of any of the information contained in this video. All material provided within this Youtube channel is for informational, educational, & entertainment purposes only. Some of these projects, materials, and techniques may not be appropriate for all ages or skill levels. No information contained in this video shall create any express or implied warranty or guarantee of any particular result. TronicsFix does not make any claims of the safety of the projects, techniques, or resources listed on this channel and will not take responsibility of what you do with the information provided by this channel. Any injury, damage or loss that may result from improper use of these tools, equipment, or the information contained in this video is the sole responsibility of the user and not TronicsFix. Please do not attempt anything contained in this video unless you accept personal responsibility for the results, whether they are good or bad. (*We are a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com and affiliated sites.) Disclosure of Material Connection: Some of the links in the post above are “affiliate links.” This means if you click on the link and purchase the item, I will receive an affiliate commission. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will add value to my readers. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.” The music used in this video does not require attribution.

DualSense’te “Share” tuşu yerine “Create” tuşu yer alırken, ayrıca yeni kontrolcüde dahili bir mikrofon da bulunuyor. Tabii ki DualShock 4 ile aradaki en büyük fark, tetik tuşlarında yatıyor.  DualSense ile beraber bu tetikler baskıya duyarlı şekilde sunuluyor. Ayrıca tuşların açısı da biraz değişmiş. Videoda, bu tetik tuşlarının mekanizması da görülebiliyor.

Bu arada yeni kontrolcü, dokunsal titreşimlerde çok daha iyileştirildiği için Sony ayrıca bu bileşenlerin haptik motorlar tarafından kırılmasını önlemek için de anakarta kauçuk izolatörler de yerleştirmiş.

Dualshock 4’tün önündeki LED alan DualSense’te yok. Bu LED ışıklandırma, yeni kontrolcünün kapasititif dokunmatik alanı çevresine yerleştirilmiş.

Ayrıca eğer olur da DualSense’i bir şekilde bozarsanız, onu teknik servise göndermek daha mantıklı bir seçenek olabilir. Zira içeriği DualShock 4’ten çok daha karmaşık görünüyor.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir