"Zoom yorgunluğu" sizi de vurdu mu?

“Zoom yorgunluğu” sizi de vurdu mu?

Eğer gün içerisinde yaptığınız tek fiziksel aktivite çayınızı yenilemek ve bir grup video görüşmesi yapmak olmasına rağmen kendinizi yorgun hissediyorsanız, Stanford araştırmacıları artık bu duruma bir isim koymuş durumda: Zoom yorgunluğu.

Her ne kadar Technology, Mind and Behavior dergisinde yayımlanan yeni araştırmanın arkasındaki araştırmacılar bu yorgunluğun tüm video görüşme platformlarında yaşanabileceğini belirtseler de, bu duruma Zoom yorgunluğu demeyi tercih ettiler. Dahası, Zoom yorgunluğunun neden gerçekleştiğine dair net bilgiler de sunuyorlar.

Zoom Yorgunluğu Neden Oluyor?

Araştırmacılar, Zoom yorgunluğunun temel olarak dört ana sebebe bağlı olduğunu söylüyor: Yoğun ve sürekli göz teması, sürekli kendinizin videosunu izlemek, masada kalma sebebiyle sınırlı hareket ve fiziksel görüşmelerde sezgisel olarak fark edeceğiniz sosyal ipuçlarını fark etmek için daha fazla enerji harcamak.

Makalenin devamında ise araştırmacılar, bu alanların her biri hakkında konuşarak bunları dengelemek için tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyelerin arasında görüşmeler sırasında kendi videonuzu kapatmak ve masanızı, hareket etmek ve gerinmek için daha fazla alanınız olacak şekilde yerleştirmek gibi öneriler bulunuyor.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir