3 büyük devden sürpriz birliktelik

3 büyük devden sürpriz birliktelik

Oyun dünyasının bazı büyük isimleri, oyunları daha güvenli yapmak için bir birlik kurdular. Microsoft, Sony ve Nintendo, bugün yaptıkları ortak duyuruda, kendilerini oyuncuların güvenliğine adadıklarını belirttiler.

Bu bağlılığın bir parçası olarak oyun devleri, çabalarına yön verecek prensipleri yayımladı. Bu prensipler, kötü davranışları gerçekleşmeden önce engelleyen özelleştirme seçenekleri, güvenlik araçları, davranış kuralları ve sistemler sunarak diğer pek çok kötü davranışın yanı sıra taciz ve nefret ile de mücadele etmek için oluşturuldu. Ebeveynler için ise, çocuklarının oyun deneyimlerini kontrol etmelerine yardımcı olacak araç ve bilgiler sunulacak.

Bu engelleyici önlemlerin yanı sıra oluşturulan birlik, endüstri ortakları, devlet kurumları ve kanun güçleri ile işbirliği başlatarak oyuncuların güvenliğini daha da arttırmayı amaçlıyor. Ayrıca firmalar ESRB ve PEGI gibi derecelendirme kurumları ile beraber de çalışarak oyunların filtrelendiğinden ve sadece uygun kitlelere gözüktüklerinden emin olmak istiyor.

Son olarak firmalar, oyuncuların kötü davranışları bildirmeleri için daha kolay bir yöntem sunmaya ve kanun güçleri tarafından yapılan tüm “yasal isteklere” cevap vermeye söz veriyor. Bu prensipler, zaten bu konuda kendi çabaları bulunan bahsi geçen firmalarda ciddi değişiklikler yaratmayacaktır ancak uzun dönemde online oyun ortamını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir