Ayasofya Camiinde İlk Cuma Namazı

 

Alınan kararlar doğrultusunda, caminin yeniden ibadete açılışında önce Kur’an-ı Kerim okunacak, ardından namaza geçilecek.

Cuma namazında cami içerisine koronavirüs önlemleri nedeniyle kısıtlı sayıda kişi alınacak. Namazı ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırması bekleniyor.

Vatandaşlara maske ve dezenfektan dağıtımı

Caminin dışında sosyal mesafe kuralına uyularak namaz kılınabilecek. Vatandaşlar, Sultan Ahmet Meydanı’nda da ibadetlerini gerçekleştirebilecek. Alana gelen vatandaşlar için maske, dezenfektan ve seccade dağıtımı yapılacak.

Valilik tarafından yapılan hazırlık toplantısında açılış günü alınacak tedbirler de belirlendi. Buna göre, 24 Temmuz’da Sultanahmet Meydanı ve çevresi güvenlik önlemleri kapsamında kapatılacak. Caddede araç trafiği kesilecek, tramvay çalışmayacak. Meydanda ise 17 bin polis görev alacak.

“Hayırlı olsun” 

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş, Danıştay’ın bu kararı ile Ayasofya’da ibadetin yolu açılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını “hayırlı olsun” mesajıyla paylaşmış, karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz.” demişti.

 

24 Temmuz Cuma hutbesi tam metni! 24 Temmuz Cuma hutbesi Ayasofya: Fethin Nişanesi, Fatih’in Emaneti konusu içeriyor. Ayasofya’da kılınacak tarihi Cuma namazı için heyecan dorukta. Yıllar sonra kılınacak Cuma namazı öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Cuma hutbesi yayınlandı.

 

Muhterem Müslümanlar!

Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan’ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor.

Bizleri böyle şerefli ve tarihî bir günde bir araya getiren Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!” buyurarak fethi müjdeleyen Resûl-i Ekrem Efendimize salat ve selam olsun.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir