Dünyanın ilk 2nm çipi hazır!

Dünyanın ilk 2nm çipi hazır!

Bilgisayar devi IBM, 2 nanometre nanosheet teknolojisine sahip ilk yarı iletkeni ürettiğini müjdeledi. Ortaya çıkan bu çip, mevcut yongaların performansını neredeyse 2 katına çıkaracakken, enerji verimliliğini de 7nm yongalara kıyasla yüzde 75’a kadar azaltacak.

2nm yongalar, milimetre kare başına 333 milyon transistör ile tırnak büyüklüğündeki bir çipe 50 milyara kadar transistör sığdırmanın kapılarını açıyor. TSMC’nin ürettiği 5nm çipten ve Intel’in 7nm üretiminden sonra IBM’in tasarladığı 2nm çip adeta devrim niteliği taşıyor.

IBM, ürettiği bu çipi hibrit bulut tasarımları, yapay zeka iş bilgisayarları ve nesnelerin interneti cihazlarında kullanacak ve bu kategorilere olan yoğun talep neticesinde enerji verimliliğini düşürürken, performansı ise artıracak.

IBM’in Albany, NY laboratuvarında geliştirilen 2nm çip teknolojisinin 2024 yılının sonlarına doğru seri üretime girmesi bekleniyor.

Tekno Haberin

TeknoHaberin.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden teknohaberin.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir